Prekių katalogas

Kaip išsirinkti kompresines kojines

  • Kaip išsirinkti kompresines kojines

    Kad kompresinės kojinės naudingos girdėjęs jau beveik kiekvienas. Bet ar jas gali nešioti visi be išimties? Kam jų reikia labiausiai? Ar jos gražios? Ir ar būtina prieš įsigyjant kompresines kojines kreiptis į gydytoją? Atsakymų į šiuos bei kitus susijusius klausimus apie kompresines kojines ieškokite šiame straipsnyje.

    Nuo bintų iki stilingų kojinių bei pėdkelnių

    Kompresinės terapijos nauda žinoma dar nuo antikos laikų, kai medicininiais tikslais buvo bintuojamos skaudančios ar tinstančios kojos.

    Tikrasis kompresinės terapijos proveržis prasidėjo 20a.viduryje, kai sukurtas ir pradėtas naudoti elastanas, tad jau buvo galima pagaminti tamprias ir elastingas paskirstytos kompresijos kojines. Tiesa, pradžioje jos nebuvo ypač estetiškos tad dažnai tiek vyrai, tiek moterys jas dėvėdavo tik tada, kai jau neišvengiamai reikėdavo ir primygtinai rekomenduodavo gydytojai.

    Tačiau su laiku, vystantis technologijoms, kompresinės kojinės nuo neypač estetiškos medicininės priemonės tapo stilingomis bei patogiomis, savo išvaizda beveik nesiskiriančiomis nuo įprastinių kojinių ar pėdkelnių., Ypač prie tokios transformacijos prisidėjo vienas pažangiausių kompresinių kojinių gamintojų Solidea (Italija) šiandien siūlantis ne tik funkcionalius ir kokybiškus, bet ir ypač stilingus kompresinius gaminius.

    Kam rekomenduojamos kompresinės kojinės?

    Kompresinės kojinės bei pėdkelnės išpopuliarėjo dėl įvairiapusės naudos sveikatai.

    Gydytojai pirmiausiai jas rekomenduoja žmonėms, turintiems problemų, susijusių su veninės kraujotakos ar limfotakos sutrikimais, pvz., venų varikoze, giliųjų venų tromboze (GVT), limfedema.

    Tačiau dar dažniau jas rekomenduojama dėvėti profilaktiškai - siekiant išvengti patinimo ir diskomforto ilgai stovint ar sėdint, ilgų kelionių metu ar laukiantis. Sportininkai taip pat naudoja kompresines kojines kad padėtų raumenims greičiau atsigauti ir sumažintų traumų riziką.

    Ar visi gali dėvėti kompresines kojines? Ar jos nekenkia? Ar neužspaudžia kojos ir nesutrikdo kraujotakos?

    Kompresines kojines, ypač profilaktinės klasės, dėvėti ir jų nauda džiaugtis gali beveik visi. Skirtingai negu įprastos kojinės, kurios neretai viršuje turi tampresnio audinio juostą, galinčią šiek tiek užspausti paviršines kraujagysles, sertifikuotos kompresinės kojinės pasižymi paskirstyta kompresija – t.y. apačioje spaudžia daugiau, viršuje mažiau, taip padėdamos pumpuoti kraują iš apačios į viršų. Tiesa, svarbu kad kompresinės kojinės ant kojos būtų pasiskirsčiusios tolygiai, nesusidarytų raukšlių, galinčių sukelti diskomfortą, tad visada kojines apsimovus jas verta dar su ranka išlyginti. Apie tai kaip apsimauti kompresines kojines  žiūrėkite šiame video:

    Tačiau kompresinės kojinės nėra tinkamos absoliučiai visiems, jos turi ir kontraindikacijų, t.y. susirgimų, kai kompresinių kojinių dėvėti negalima – pvz. periferinių arterijų okliuzinė liga, sunki neuropatija, dekompensuotas širdies nepakankamumas, reumatinė fibromialgija. Tad jei turite rimtesnių susirgimų, dėl kopresinių kojinių dėvėjimo visada verta pasikonsultuoti su savo gydytoju.

    Kiek laiko per dieną galima dėvėti kompresines kojines? Ar galima su jomis miegoti?

    Jei kompresines kojines dėvite profilaktiniais tikslais, rekomenduojama jas dėvėti 8-10 val. per dieną, o nakčiai nusimauti. Tačiau, jei jaučiatės komfortiškai, kompresines kojines galite dėvėti ir ilgiau, pvz. ypač ilgų skrydžių ar kelionių automobiliu metu. Dėvint kojines ypač ilgą laiką rekomenduojama kartas nuo karto daryti nedideles pertraukėles.

    Jei kompresines kojines rekomenduoja gydytojas, jis patars ir kiek laiko jas dėvėti. Kai kuriais atvejais kompresines kojines gali reikti dėvėti ir per naktį.

    Kiek laiko kompresinės kojinės veiksmingos? Ar ilgiau dėvint nesumažėja jų kompresija? 

    Kokybiškos kompresinės kojinės, tinkamai jas prižiūrint, kompresiją išlaiko labai ilgą laiką, kartais net ir keletą metų. Pavyzdžiui, su Solidea kompresinėmis kojinėmis atlikti tyrimai parodė, kad net po 50 skalbimų jų kompresija išliko tokia pati. Tačiau netinkama priežiūra (skalbimas ar džiovinimas per aukštoje temperatūroje, minkštiklių naudojimas) gal lemti kompresijos sumažėjimą. Daugiau apie kompresinių kojinių priežiūrą saitykite čia.

    Iš ko gaminamos kompresinės kojinės? Kiek svarbi jų sudėtis? Ar nuo jos priklauso kojinių dėvėjimo trukmė?

    Pagrindinės medžiagos, iš kurių gaminamos kompresinės kojinės, yra poliamidas ir elastanas. Poliamidas suteikia tvirtumą ir patvarumą, o elastanas- elastingumą, taigi ir kompresiją. Kai kurios kompresinės kojinės sudėtyje turi medvilnės, o naujausi modeliai jau gaminami ir su bambuku  ar merino vilna. Tokios kojinės malonesnės dėvėti, tinka jautriai odai, pasižymi termoreguliacinėmis savybėmis, ypač tinka dėvėti šaltuojo metų laiku. Tik reiktų atkreipti dėmesį, kad medvilnė ir bambukas yra mažiau patvarūs, todėl jų turinčios kompresinės kojinės, nors ir malonesnės dėvėti, yra jautrsnės priėžiūrai ir gali Jums tarnauti kiek trumpiau.

    Ar norint dėvėti kompresines būtina gydytojo konsultacija?

    Kompresinėms kojinėms gydytojo recepto nereikia, tai reiškia tad galite laisvai nusipirkti nuo profilaktinių iki 3 klasės medicininių kompresinių kojinių.

    Tačiau niekada nerekomenduojame rinktis antros ar trečios klasės kompresinių kojinių, jei jų nerekomendavo gydytojas. Taip pat gydytojo konsultacija būtina esant ūmiam arba išreikštam veninės kraujotakos ar limfos apytakos sutrikimui, dideliam kojų tinimui, taip pat turint kitų sunkių ligų kurios gali būti kontraindikacija kompresinių kojinių dėvėjimui.

    Tačiau jei kojines renkatės tik profilaktikai (ilgai kelionei, dirbant stovimą ar sėdimą darbą, sportui ar laukiantis), profilaktines ar pirmos terapinės klasės kojines galite išsirinti ir savarankiškai, ir netgi nusipirkti internetu. Tačiau visada geriau jas pirkti parduotuvėje ar vaistinėje, kur jums patarti galės patyręs specialistas.

    Pirksiu kojines internetu. Kaip pačiam išsirinkti tinkamą kompresijos lygį?

    Norint išnaudoti visus kompresinių kojinių privalumus, labai svarbu pasirinkti tinkamą kompresijos (suspaudimo) lygį.
    Kompresija (suspaudimas) matuojama mmHG ir nurodoma prie kiekvieno gaminio. Tai visada yra du skaičiai (pvz. 15/18 mmHg) - didesnis rodo kompresiją gaminio apačioje, o mažesnis - gaminio viršuje. Tokia paskirstyta, tolygiai silpnėjanti kompresija užtikrina sklandžią kojų venų kraujotaką, padeda pumpuoti kraują iš apačios į viršų. Pagal Europos sąjungos standartus UNI ENV 12718 priklausomai nuo kompresijos stiprumo gaminiai skirstomi į klases (1 lentelė)

    Renkantis patiems rekomeduojame vadovautis šiomis rekomendacijomis:

      Profilaktinės A kompresijos klasės (nuo 30 DEN iki 70 DEN) kompresinės kojinės ar pėdkelnės idealiai tinka kasdieniniam nešiojimui. Kraujagyslių gydytojai patartų kiekvienai moteriai iškeisti anksčiau nešiotas paprastas pėdkelnes į šias. O ypač tai svarbu ilgai stovimą ar sėdimą darbą dirbančioms moterims, nes joms dažniausiai vystosi kojų venų nepakankamumas. Šios kompresijos pėdkelnės tinka ir ilgesnių kelionių metu bei ankstyvuoju nėštumo periodu, kai yra silpnai išreikšti kojų tinimo, nuovargio, maudimo požymiai. Daugiau apie kompresinę terapiją nėštumo laikotarpiu skaitykite čia.

    Pirmos terapinės klasės (100 -140 DEN) medicininės kompresinės kojinės ir pėdkelnės rekomenduojamos dėvėti tiek profilaktiškai, tiek kai jau yra nedidelio laipsnio venų išsiplėtimas, kojų patinimas vakare, ilgų kelionių metu, kai nuolat jaučiamos pavargusios, skausmingos kojos. Taip pat jos tinka kojų venų ligų profilaktikai nėštumo periodu. Stipresnės kompresijos kojinės tinka po kitų kojų venų gydymo būdų ir net esant kojų sąnarių ligoms.

    Jei venų ligų požymiai yra ryškūs, būtina kreiptis į gydytoją kraujagyslių chirurgą, kuris parinks dar didesnio spaudimo antros ar trečios klasės medicinines kompresines kojines arba pasiūlys kitą gydymo metodą.

    O kaip susigaudyti tarp daugybės modelių? Kaip išsirinkti tinkamiausią? 

    Pasirinkimas tikrai didelis - pėdkelnės, tamprės, kojinės iki kirkšnių bei kelių; matinės ir skaidrios, raštuotos ir taškuotos; atvirais ir uždarais pirštais. (Pagrindinius Solidea gaminius susistemintus pagal modelį ir kompresijos lygį rasite žemiau esančioje 2 lentelėje, tai palengvins jums pasirinkimą.)

    Išsirinkau kompresijos lygį, modelį, o kaip išsirinkti dydį? 

    Parenkant tinkamą profilaktinių ir pirmos klasės kompresinių kojinių dydį dažniausiai naudojamės svorio ir ūgio santykių lentele (pėdkelnėms ir kojinėms) bei nešiojamos avalynės dydžiu (kojinėms iki kelių). Renkantis antros ar trečios klasės kompresines kojines vadovaujamės dydžių lentelėse nurodytomis kojos apimtimis. Dydžių lenteles rasite prie kiekvienos prekės, tačiau čia pateikiame keletą bendrų patarimų, taikomų profilaktinės bei pirmos klasės gaminiams:

    • Jeigu ūgio ir svorio santykis yra ties riba tarp dviejų dydžių, rekomenduojama rinktis mažesnį arba vadovautis svoriu, jei kartu pateiktos ir svorio lentelės.
    • Apkūnesnėms moterims, kurios dėl didesnio nei idealus svorio priverstos rinktis ir didesnį pėdkelnių dydį, neretai joms kiek per ilgą, rekomenduojama rinktis Curvy modelį
    • Nėščiosioms rekomenduojama vadovautis ūgiu ir svoriu iki nėštumo.
    • Sergantiems cukriniu diabetu rekomenduojama rinktis modelį su atvirais pirštais.
    • Jei pėda gana ilga, tačiau kojos apimtys nedidelės (tai neretai pasitaiko vyrams), rekomenduojama vadovautis apimtimis ir rinktis modelį atvirais pirštais.
    • Visais atvejais, o ypač jei galūnės ištinusios arba figūra nestandartinė, rekomenduojama remtis ir apimčių lentele. Geriausia, kad matavimai būtų atlikti iš ryto, kai kojos mažiausiai patinusios.

    Jei kyla klausimų dėl jums tinkamiausios kompresijos, modelio ar dydžio, visada mielai Jums patarsime telefonu +370 686 17010 arba el. paštu info@silueta.lt

    Ir, žinoma, salone Silueta Vilniuje, A. Vienuolio g 12, kur įvairius modelius bei jų spalvas galėsite apžiūrėti gyvai.

    KOMPRESIJOS LYGIAI IR INDIKACIJOS
    (pagal Europos standartus UNI ENV 12718)

     Klasė  mmHg  Den (tik Solidea)  Indikacijos
     A (profilaktinė)  10–14

     30 den – 8/11 mmHg

     70 den - 12/15 mmHg

    • Profilaktiškai pacientams su rizika
    • Kojų sunkumas ir nuovargis, išsiplėtę kapiliarai
    • Profilaktiškai nėštumo metu

     I klasė

     (silpna)

     15–17   100 den – 15/18 mmHg
    • Profilaktiškai pacientams su rizika
    • Kojų sunkumas ir nuovargis, lengvos edemos
    • Po kapiliarų skleroterapijos

     I klasė

     (stipri)

     18–21   140 den – 18/21 mmHg
    • Profilaktiškai pacientams su rizika
    • Kojų sunkumas ir nuovargis, lengvos edemos, lengva varikozė
    • Po kapiliarų skleroterapijos, venų varikozės chirurginio gydymo
    • Nėštumo metu – profilaktiškai ar esant lengvai varikozei
     II klasė   23–32  25/32 mmHg
    • Sunkesnė varikozė nėštumo metu
    • Lėtinis veninis nepakankamumas (I–II laipsnio)
    • Giliųjų venų trombozė
    • Limfoedema, lipoedema
    • Po paviršinio ir giliojo tromboflebito
    • Po venų varikozės chirurginio gydymo
    • Po išgydytų venų opų
     III klasė   34-36  34-36  mmHg
    • Ryški edema
    • Lėtinis hipodermatitas
    • Negrįžtama limfedema

     Pagrindiniai SOLIDEA modeliai pagal kompresijos lygius

     Kompresijos klasė  Profilaktinė  Profilaktinė  Pirma silpna  Pirma stipri  Antra Trečia
     Kompresija mmHg  8/11 mmHg  12/15 mmHg  15/18 mmHg  18/21 mmHg  25/32 mmHg  34-36 mmHg
     Denai  30 den  70 den  100 den  140 den

     PĖDKELNĖS





    Wonder model (su figūrą formuojančia viršutine dalimi) Wonder model 30, skaidrios Wonder model 70, skaidrios   Wonder model 140, matinės

    Wonder model CCl2, matinės*,**

     
    Naomi (su minkštu antistresiniu paduku) Naomi 30, skaidrios Naomi 70, skaidrios Naomi 100, skaidrios Naomi 140, skaidrios

    Red wellness (su infraraudonųjų spindulių poveikiu)
    Red wellness 70, matinės   Red wellness 140, matinės

    Wonderful hips shaper(formuojančios, aukštu liemeniu)

    Wonderful hips shaper 70 skaidrios,

    Wonderful hips shaper 70 matinės





    Curvy (apkūnesnėms moterims)   Curvy 70, skaidrios        
    Microrette (tinklelio imitacija)   Microrette 70, tinklelio imitacija        
    PĖDKELNĖS NĖŠČIOSIOMS
             
    Wonder model maman (su formuojančia viršutine dalimi)   WM Maman 70, skaidrios  

    WM Maman 140 skaidrios,

    WM Maman 140,matinės

       
    Magic maman (su masažuojančia anticeliulitine viršutine dalimi)   Magic Maman 70, skaidrios        
    TAMPRĖS            
    Leggings maman (temprės nėščiosioms)   Leggings maman 70, matinės         
    Red wellness (su infraraudonųjų spindulių poveikiu)   Red Wellness leggings 70, matiniai        
    KOJINĖS IKI KIRKŠNIŲ            
    Marilyn (su silikono juostele, minkštu antistresiniu paduku) Marilyn 30,skaidrios Marilyn 70 skaidrios,
    Marilyn 70 matinės
     

    Marilyn 140, skaidrios

    Marilyn Ccl.1 matinės

    Marilyn CCl2, matinės*,** Marilyn CCl3, matinės*,**
    KOJINĖS IKI KELIŲ            
    Miss relax (su minkštu antistresiniu paduku)   Miss relax 70, skaidrios Miss relax 100, skaidrios

    Miss relax 140, skaidrios

       
    Relax unisex (ir vyrams, ir moterims, su minkštu antistresiniu paduku)   Relax unisex 70, matinės   Relax unisex 140, matinės Relax unisex CCl2, matinės*,** Relax unisex CCl3, matinės*,**
    Miss relax microrette (tinklelio imitacija)   Miss relax microrette 70        
    Kojinės iš bambuko pluošto        Bamboo opera, matinės